Erzurum Kürtaj

Gebeliğin tahliyesine ilişkin kürtaj randevusu alınabilir. Randevu alanlar hekime her türlü soruyu sorabilir ve bilgi sahibi olabilir. Örneğin kürtaj teknikleri, süreleri ve riskleri göz önünde bulundurulmalıdır. En başta muayeneye göre teknikler arasından tercihte bulunulur. Erzurum kürtaj işlemleri;

 • En başta gebeliğin sonlandırılması adına göz önünde bulundurulur.
 • Düşük sonrası rahimde kalan parçaların atılması için de kürtaja başvurulur.
 • Rahim hastalıklarının tedavisinde de yine kürtaj tekniklerine yer verilir.

Uzun süre adet gören kadınlar için kürtaj teknikleri devreye girmektedir. Bu gibi durumlarda rahim içinin temizlenmesine karar verilir. Bunun gibi çeşitli durumlarda da kürtaj tekniklerine başvurulduğu açık durumda.

blank

erzurum kürtaj

Kürtaja Neden Olan Hastalıklar

Erzurum kürtaj klinikleri yasalara bağlı olarak işlem görmektedir. Örneğin son adet tarihi baz alınır ve 10 haftalık süreç dikkate alınır. Nitekim 10 haftadan uzun olan gebelik süreci içerisinde kürtaja geçmek yasaktır. Sadece bazı hastalıklardan dolayı kürtaj mecburi hale gelebilir. Şöyle ki;

-Hastalıklar; Anne adayının astım ya da hipertansiyon sorunlarına bağlı olarak kürtaja geçilmektedir. Kalp ve böbrek hastalıkları da bunlar arasındadır. Öyle ki bu tarz hastalıklar için ağır ilaçlar temin edilir. İlaç kullanımı bebeğe de zarar verecek için gebelik sonlandırılabilir.

-Raporlar; 10 haftalık sınırı aşan gebelikler için raporlar devreye girmektedir. Sağlık kurulu raporlarına bağlı olarak kürtajın gerçekleşmesine izin verilir. Bunun için de en az 2 doktorun imzasına ihtiyaç duyulur. Raporların incelenmesi halinde kürtaj tekniklerinin uygulanmasına karar verilir.

Kürtaj Nasıl Uygulanır?

Jinekolojik muayeneler neticesinde kürtaj işleminin gerçekleşmesi sağlanır. Hastaya uygun olan gün belirlenir ve anestezi altında harekete geçilir. Sonuç olarak herhangi bir acı ya da ağrı hissetmeniz mümkün olmaz. Erzurum kürtaj işlemleri için çeşitli aletler ve tıbbi cihazlar temin etmektedir. Şöyle ki;

 • Spekulm ile vajen açılması ve rahim ağzının belirgin hale gelmesi desteklenir.
 • Rahmin düz hale gelmesi için de teneculm aletine yer verilmektedir.
 • Bujiler eşliğinde rahim ağzının genişlemesi sağlanır ve vakumlara yer verilir.

Vakum enjektör eşliğinde gebeliğin tahliyesi gerçekleşir. Gebelik materyallerinin tamamı bu alet eşliğinde çekilmektedir. Yani süpürge gibi embriyonun alınması sağlanır. Birkaç dakika içerisinde de tahliye işlemi tamamlanır. Böylece işlem sona erer ve hastanın uyanması beklenir.

Erzurum Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Erzurum kürtaj işlemleri yukarıda belirttiğimiz aşamalar dahilinde gerçekleşmektedir. Bu aşamaların tamamlanması halinde hastanın taburcu olması sağlanır. Ancak risk teşkil eden tüm haller ifade edilir. Olası semptomlar neticesinde hekiminize başvurmanız gerekir. Örneğin yoğun kanamalar ve ağrılar bunlar arasında başı çekmektedir.

Cerrahi girişimler ciddi riskleri beraberine getirebiliyor. Örneğin rahimde ve de bağırsakta meydana gelen delinmeler bunlardan bir tanesidir. Bir de kürtajdan sonra rahim kısmında parçalar kalabiliyor. Bu gibi durumlarda da kürtaj tekniklerine ihtiyaç duyulur. Yani rahmin tamamen temizlenmesi ve risklerin ortadan kaldırılması esas alınır.

blank

Kimlere Kürtaj Olabilir?

İstenmeyen gebeliğin son bulması adına Erzurum kürtaj kliniklerinden randevu alabilirsiniz. Aynı zamanda bazı kadın hastalıklarının çözümüne ilişkin yine kürtaj teknikleri devreye girmektedir. Tekniklerin uygulanması adına belli başlı şartlar dikkate alınır. Örneğin evli olan kadınların eşlerinden izin alması ve belgeler dahilinde kürtaj olması mümkün. Bunun haricinde;

 • Reşit yaşta olmayanlar anne – baba onayına başvurmalıdır.
 • 15 yaşından küçük olanlar için adli merciler bilgilendirilir.
 • 10 haftanın üzerinde olan gebelik işlemleri de yasa gereği gerçekleşemez.

10 Haftadan Sonra Kürtaj İşlemleri

Erzurum kürtaj işlemlerinin yasalara uygun bir şekilde gerçekleşmesi söz konusudur. Örneğin 10 haftalık süreç dikkate alınır ve kürtaj teknikleri uygulanır. 10 haftadan fazla olan gebelik döneminde anne ile bebek sağlığı dikkate alınır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi annede bulunan böbrek ya da kalp hastalıkları neticesinde kürtaja karar verilebilir.

Bebeğin yaşam kalıntılarında sorun oluşması halinde de 10 haftalık süre dikkate alınmaz. Kısacası anne ile bebeğin sağlık durumlarına bağlı olarak 10 haftadan sonra da kürtaj gerçekleşebilir. Bu aşamada cerrahi müdahelelere karar verilmektedir.

Erzurum Kürtaj Kontrolleri

Kürtaj olanlar riskleri göz önünde bulundurmalıdır. Olası riskli durumlarda da kontrollere başvurmak gerekir. Erzurum kürtaj hekimleri bu konuda bilgi verir. Genel anlamda 1 haftadan sonra kontrole gelmeniz istenir. Kontrol muayeneleri ilaç tedavileri adına son derece önemlidir. Örneğin;

 • İyileşme sürecini destekleyen antibiyotikler takviye edilir.
 • Varsa hafif ağrıların önlenmesi için ağrı kesicilere yer verilir.

Belirtilen ilaçları düzenli olarak kullananların şikayetleri son bulacaktır. Şikayetleri son bulmayan hastalar ise mutlaka hekime danışmalıdır. Nitekim kürtaj sonrasında ortaya çıkan ekstra sorunlar, farklı sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Örneğin yüksek ateş, enfeksiyonun habercisi olarak bilinir.

İlaçla Kürtaj Nasıl Gerçekleşir?

Doktor takibinde olacak şekilde ilaçla kürtaj işlemlerine başvurulabilir. Daha çok gebeliğin ilk haftası üzerinden bu tarz bir teknik uygulanır. Kısa süre içerisinde gebeliğin son bulması esas alınır. Bu yolla embriyonun rahimden çıkarılması sağlanır. Ancak işlemin doktor kontrolünde gerçekleşmesi son derece önemlidir. Yani reçetesiz olan ilaçlar dahilinde bu işleme yer vermeniz sorun teşkil edecektir.

Kürtaja Uygun Olan Klinikler

Erzurum Kürtaj İşlemlerinde Hijyene önem veren kliniklerden yana tercihte bulunmalısınız. Uzman hekimler, steril ortamda kürtaj tekniklerini uygular. Bir de son tıbbi cihazların temin edilmesi dikkatlerden kaçmıyor. Tam teşekküllü olan kliniklerde işlemler ağrısız ve kısa sürede son buluyor. Tüm bu imkanlardan faydalanmak için klinikleri değerlendirmeniz gerekir.

İlgili Konular:

Randevu Al