menu close menu

Kürtaj

Kürtaj konusunda bilgilerinizin gizliliğini talep etmeniz yasal hakkınızdır bu konuda hiç bir endişe duymadan kliniğimizi arayarak bilgi alabilirsiniz. Hiç Merak etmeyin Kürtaj yaptırdığınızı hiç kimse öğrenemez. Bu konuda T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliğinin, RG.,01.08.1998, 23420 maddeleri uyarınca  bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Ancak unutulmaması gereken bir husus kürtaj için yasal süre olan gebeliğin 10 haftayı doldurmamış olması gerektiğini unutmayınız.

Kürtaj Halk arasında kürtaş bebek aldırma gibi isimler verilen tıbbi terim karşılığı ise Kürtaj veya Küretaj olan rahim içerisindeki oluşmaya başlayan gebeliğin farklı yöntemlerle alınması işlemine verilen isimdir. Küretaj yada diğer adıyla Kürtaj sadece gebelik alınması için değil, düşük yapıldıktan  sonra rahim içerisinde kalan gebelik parçalarını da almak için veya ölü gebelik, boş gebelik gibi durumları almak için de yapılır.

Kürtaj

Dış gebelik durumu ise kürtaş ile giderilemez, cerrahi müdahale veya ilaç tedavisi gerektirir. Gerçekte kürtaj sadece gebeliğin alınması için değil, gebelik durumu olmayan hastalarda da rahim içerisinden alınan materyallere verilen tıbbi bir terimdir. Zaman Zaman D/C veya D&C şeklinde kısaltılabilmektedir. Bu harfler Dilatasyon Küretaj kelimesinin kısaltılması ile elde edilmektedir ve bu anlama gelmektedir. Dilatasyon tıpta rahim ağzının genişletilmesi anlamında da kullanılmaktadır.

Rahim ağzının genişletilmesi durumu küretajı yapmak için gerekli aletleri rahim içerisine sokabilmek için gereklidir. Bu genişletme işlemi için kalınlıkları giderek artan ince çubuk şeklindeki metal bujiler kullanılmaktadır. Fazlalıkla bu genişletme işlemi gerekmeden de direkt olarak ince plastik kanülün rahim ağzından içeri sokulması ile de cerrahi operasyon yapılabilir.

Kürtaj, Kürtaş, Küretaş, Bebek Aldırma, Diletasyon Küretaj

Küretaj neresinden bakılırsa bakılsın cerrahi bir girişim olması sebebiyle, ancak konusunda ehil ve bilgili kişiler tarafından uygulanırsa hem tedavi sırasında hem de sonrasında riskleri yok denecek şekilde minimum düzeydedir. Kişinin tedavi öncesi yapılacak ultrasonla gebeliğin büyüklüğü ile rahim içerisindeki yerleşiminin tam olarak belirlenerek hastanın tıbbi öyküsünün alınması ve sonrasında yapılacak işlemle bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde hastanın psikolojik olarak rahatlaması sağlanacaktır.

Ayrıca yapılacak olan bu işlemin mikroptan arındırılmış steril ortamlarda (Klinik Ortamlarda), genel yada lokal anestezi uygulanarak yapılması gerekmektedir. Bizi tercih ederek Hastane Ortamında ve Hijyenik Koşullarda tedavinizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bebek Aldırma, Kürtaş yada siz ne diye adlandırıyorsanız. Aklınıza takılan tüm sorular için sitemizde bulunan iletişim yollarından birisini kullanarak bize ulaşabilir ve bu konuda uzman yardım alabilirsiniz.

Kürtaj

Kürtaj

Kürtaj konusunda bilgilerinizin gizliliğini talep etmeniz yasal ...

more

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Tıbben Himenoplasti olarak tabir edilen halk arasında ...

more

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Günümüzde sıkça duymakta olduğumuz bir sorunda Kadınlarda ...

more
Telefon
Whatsapp