Kürtaj Nedir?

Kürtaj, cerrahi olarak rahim içinden doku alınması işlemidir.Halk dilinde ise gebelik sonlandırma işlemidir.Tıp dilinde dilatasyon ya da küretaj da denir.Gebelik sonlandırma amacının yanında rahimden parça alınması, menopozda olan kanamalı hastalarda örnek alınması için yapılan tedavi yöntemidir.

Kürtaj hangi durumlarda yapılır?

İstenmeyen veya sağlıksız gebeliklerin sonlandırılmasında ya da rahim duvarından biyopsi almak gereken durumlarda yapılabilir.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir?

Kürtaj ne kadar sürer?

10 haftaya kadar yapılan kürtajlar 5 ila 10 dakika arasında sürmekte.Hasta anesteziden çıktıktan 10-15 dakika içersinde hasta eve gidebilecek şekilde kendine gelebilmektedir.

Kürtaj işlemi nasıl gerçekleşir ?

Kürtaj işlemi cerahi bir işlem olduğu için steril koşullarda uygulanması gerekir.Cerahi bir işlem olduğundan dolayı mutlaka anestezi gereklidir.Genel ve lokal anestezi ile de yapmak mümkündür.
Genel anestezi olmak şart değildir ancak çoğu merkezlerde genel anestezi altında veya sedasyon altında yapılmaktadır yani hasta bayıltılarak merkezimizde kürtaj yapılmaktadır.Bu şekilde olmanın avantajı;hasta konforu açısından iyidir hasta operasyon sırasında hiç bir ağrı hissetmiyecektir. Genel anestezi komplikasyonuna gelecek olursak eğer hasta işlem sırasında aç olmadığı takdirde mide içeriği ilaçların etkisiyle bulantıdan dolayı kusabilir ve bu içerik solunum yollarına kaçabilir genel anestezi yapılacaksa aç gelinmesi gerekir.Lokal anestezi yapılan hastalarda bir miktar ağrı hissedilecektir.Bu ağrıyı azaltmak içinde işlemden 1 saat öncesinde sistemik etkili vücutda genel ağrıyı azaltacak ağrı kesici ilaç veya morfin verilebilinir.

Kürtaj ne zaman yapılmaz?

Kürtaj yapmanın yasal sınırı 10 haftadır.10. haftadan sonra ancak tıbbi bir zorunluluk varsa kürtaj yapılabilinir.Bu annede bir problem olabilir ya da bebekte problem olabilir.Bu işlem için ilgili branştan hekimlerin hazırlayacağı heyet raporu gerektirir ancak bundan sonra gebelik sonlandırılır.

kürtaj işlemi

kürtaj işlemi

Kürtaj hangi aya kadar yapılır?Kaç haftalıkken yapılır?

Kürtaj, gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilinir.Gebelik ne kadar erken sonlandırılırsa hasta için avantajlıdır.Gebelik haftası ilerledikçe komplikasyonlar artar.

Hamileliğin kaçıncı haftasına kadar kürtaj yapılabilir?

Kürtaj yasal olarak gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilmektedir.10. haftadan sonra ancak tıbbi bir zorunluluk varsa kürtaj yapılabilinir.Bu annede bir problem olabilir ya da bebekte problem olabilir.Bu işlem için ilgili branştan hekimlerin hazırlayacağı heyet raporu gerektirir ancak bundan sonra gebelik sonlandırabilinir. Gebelik ne kadar erken sonlandırılırsa hasta için avantajlıdır.Gebelik haftası ilerledikçe kürtajın komplikasyonları artmaktadır.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj fiyatları tercih edilen anestezi şekline, gebeliğin süresine, doktorun ücretlendirme politikasına göre değişebiliyor.Örneğin genel anestezi veya lokal anestezide fiyatlar farklılık gösterir.Ayrıca gebelik haftası bile bu fiyatı etkiler.İstanbul kürtaj fiyatları için ve diğer iller için tam fiyat bilgisi almak isterseniz lütfen bizimle whatsapp ya da telefon üzerinden iletişime geçiniz.

Kürtaj kimlere tavsiye edilmez?

Esasen kürtaj her kadın bireye yapılabilir.Ancak bazı durumlarda dikkat edilmesi gerekir;Bu durumların başında kanama bozukluklarını belirtmek gerekir.Hastanın doğuştan veya edinsel kanama bozukluğu olabilir bu durumu hastanın önceden hekime belirtmesi gerekir.Bazen rahimde doğuştan anomiler olabilir;çift rahim veya rahimde perde olabilir böyle durumlarda da daha özenli olarak işlem yapılması gerekir.
Benzer şekilde miyomların varlığı, enfeksiyon, çoğul gebeliğin varlığı ve önceden sezeryan ameliyatı olan hastalarda daha dikkatli olmak gerekir.

kürtaj fiyatları

kürtaj fiyatları

Kürtajın sorunsuz olması için nelere dikkat edilmeli?

Kürtajın sorunsuz olabilmesi için mümkün olduğunca gebelik haftası erkenken yapılmalıdır fakat çokta erken olmamalı buna hekimler karar verecektir.Steril ortamlarda sağlıklı koşullarda kürtajın yapılması faydalıdır sağlıksız ortamlarda enfeksiyon riski fazla olacaktır.Kanamayı veya pıhtılaşmayı etkileyen aspirin kan sulandrıcı gibi ilaçlar kullanıyorsa hasta bunları işlemden önce kesmesi gerekir.Bunun dışında kan uyuşmazlığı olan çiftlerin mutlaka hekimi uyarması gerekir.İşlemden sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekir bir sonraki gebeliklerin sağlıklı olarak gelişmesi için.Ayrıca kürtajdan sonra olabilecek olan komplikasyonların belirtilerden haberdar olmak gerekir bunların başında karın ağrısı ve ateş sayılabilir.

Kürtaj hangi hastanelerde yapılır?

Yasal olarak ameliyathanesi olan; cerrahi tıp merkezleri ya da hastanelerde yapılır.Steril ortamlarda sağlıklı koşullarda kürtajın yapılması faydalıdır sağlıksız ortamlarda enfeksiyon riski fazla olacaktır.
İstanbulda kürtaj yapan yerler arasında şu ilçeler yer almakta;Şişli,Adalar, Başakşehir, Beşiktaş, Esenler, Beylikdüzü,Güngören, Üsküdar, Ümraniye, Tuzla, Maltepe

Kürtajdan kaç adet sonra hamile kalınır? veya Kürtajdan ne kadar sonra hamile kalınır?

Hiç adet görmeden bile kürtajdan hemen sonra hamile kalınabilir.

Kürtajdan kaç gün sonra adet olunur?

Gebelik haftasına ve kişiden kişiye değişmekle birlikte en geç 1 ay içersinde adet olunur.

Kürtaj sonrası görülen kanama regl mi?

Hayır.Regl bu kanama bittikten sonra başlar.

Kürtajdan kaç gün sonra ilişkiye girilir?

Kanama bittikten sonra ilişkiye girilebilir.Hastalarımıza en az 1 hafta ilişki önermiyoruz.

Kürtaj ilacı nedir?Düşük ilacı nedir?

Ülkemizde yasal olarak kullanılabilen bir ilaç yoktur.

Kürtaj esnasında rahim yırtılması neden olur?

Rahim ağzındaki yapışıklıklar genellikle buna neden olur fakat tecrübeli hekimler tarafından yapıldığı müddetçe böyle bir durum ile karşılaşılmamaktadır.

Kürtaj işleminde ağrı duyulur mu?

Anestezi altında yapılan işlemde hasta herhangi bir ağrı hissetmemektedir.

Kürtaj sonrası rahim ve tüpler zarar görür mü?

Tüpler hiçbir şekilde etkilenmez tabi ki tecrübeli hekimler tarafından yapılırsa.

Kürtaj sonrası 2. ya da 3. kez kürtaj olmak riskli midir?

Vakum yöntemiyle yapıldığı müddetçe tekrar gebe kalma açısından hiç bir risk taşımamaktadır.

Bizi dilediğiniz zaman çekinmeden arayabilir, whatsapp üzerinden yazabilir ya da buraya tıklayarak iletişim formu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
0553 846 48 29

 

Soru Sorabilirsiniz.


Randevu Al