Trabzon Kürtaj

İstenmeyen gebeliğin tahliyesi adına kürtaj işlemlerine başvurulur. Gebeliğin sonlandırılması için Trabzon kürtaj kliniklerine göz atabilir ve uzmanlardan seçiminizi yapabilirsiniz. Tercihte bulunurken dikkate almanız gereken hususlar ise;

 • Modern cihazlara sahip olan klinikleri seçmeniz gerekir.
 • Hijyene önem veren klinikler ön plana çıkmıştır.
 • Referanslara göre uzman hekimlerden randevu almalısınız.

Kürtajın Yasal Şartları Nelerdir?

Trabzon kürtaj müdahaleleri yasalara uygun bir şekilde gerçekleşir. Bu anlamda son adet dönemi dikkate alınır ve 10 haftalık süreç dikkate alınır. Yani 10 haftadan uzun süreli olan gebeliklerin sonlandırılması yasaklanmıştır. Belirli hastalıklar dahilinde 10 haftalık süreç ihlal edilebiliyor. Örnek vermek gerekirse;

-Anne Hastalıkları; Gebeliğin anneye hayati bir tehlike arz etmesi halinde kürtaja başvurulur. Örneğin şiddetli bir kalp ya da böbrek hastalığı neticesinde kürtaj gerçekleşir. Astım ile hipertansiyon da yine göz önünde bulundurulur. Sağlık kurulu raporları dahilinde kürtajın gerçekleşmesi söz konusudur.

-Bebek Hastalıkları; Gebelik esnasında ultrason ve tarama testlerine başvurulur. Testler neticesinde bebekte yaşamla bağdaşmayan herhangi bir durum gözetilmesi halinde kürtaja karar verilir. Aynı zamanda doğumdan sonra yaşam faaliyetlerini etkileyecek durumlar da tespit edilirse kürtaja gerçekleşmektedir.

trabzon kürtaj

Kürtaj İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Yukarıda belirttiğimiz hususlar dahilinde klinik ile hekim tercihinde bulunmanız gerekir. Bu yolla randevu alabilir ve muayene olabilirsiniz. Muayene günü şartlara uygun olanlar kürtaj işlemine geçebilir. Trabzon kürtaj için anesteziye karar verilir ve işleme geçilir. Hastanın anestezi alması halinde rahim ağzının genişletilmesi sağlanır. Devamında;

 • Vajenin antiseptik solüsyonlar ile temizlenmesi sağlanır.
 • Rahim ağzının özel aletler ile düz bir hale gelmesi desteklenir.
 • Bujiler ile genişleyen rahim ağzından vakum enjektörler ile çekilme gerçekleşir.

Vakum ile çekme işlemleri birkaç dakika kadar sürmektedir. Bu şekilde hastanın gebelik tahliyesi son bulur. İşlemin sonlandırılması halinde hastanın uyanması beklenir. Ortalama 10 – 15 dakika içerisinde gebeliğin tahliyesi tamamlanır.

Kürtaj Sonrası Oluşan Riskler

Trabzon kürtaj işlemlerinin steril bir ortamda gerçekleşmesine özen gösterilir. Bu yolla enfeksiyon sorunlarının önüne geçilmektedir. Nitekim enfeksiyon, kürtaj risklerinin başında gelmektedir. Bunun gibi rahim ve bağırsak delinmeleri de riskler arasında dikkat çekmektedir. Kanamlar da beraberinde geliyor.

Kürtaj sonrasında parça kalması da ciddi sorun teşkil etmektedir. Yine parçaların alınması adına ayrı bir müdaheleye ihtiyaç duyulmaktadır. Kimi hastalarda anesteziye bağlı olarak da sorun yaşadıkları görülüyor. Örneğin bulantı problemleri bunlar arasında yerini almıştır. Kısacası risklerini dikkate almanız ve kürtaj için randevu almanız faydalı olacaktır.

Kürtaj Sonrası Kontroller & İlaçlar

Kürtajdan sonra hekiminizin önerdiği ilaçları temin etmeniz önem arz ediyor. Örneğin enfeksiyon problemlerine karşılık olarak antibiyotik kullanımı son derece önem arz ediyor. Aynı zamanda işlem neticesinde ağrı oluşabilir. Yine hekimin reçete ettiği ağrı kesicileri temin etmeniz gerekir. Devamında;

 • Hastanın 1 hafta sonra kontrole gelmesi talep edilir.
 • Kanamaların ve ağrının şiddetli olması halinde 1 haftalık süreci beklememeniz gerekir.

Genel anlamda 3 – 5 gün arasında hafif bir ağrı ile karşı karşıya kalırsınız. Ağrı kesiciler ile bu durumun önüne geçmeniz uzun sürmez. Az miktarda olacak şekilde kanama da boy gösterebilir. Ancak şiddetli olması halinde hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kürtaj Yapımında Bekaret

Bakire olan hanımlar da sürtünmeden kaynaklı olarak hamile kalabiliyor. Partner ile ileri düzeyde yaşanan cinsel ilişkiden kaynaklı olarak bu durum yaşanabiliyor. Nitekim spermlerin yüzme özelliği mevcut durumda. Buna ağlı olarak bakiye olan hanımlar da hamile kalabiliyor ve kürtaj için başvuruda bulunabiliyor.

Trabzon kürtaj işlemlerinde kızlık zarı muayene edilir. Anatomik yapıya bağlı olarak kızlık zarına zarar gelmeden gebeliğin sonlandırılması sağlanabilir. Örneğin alçak kenarlı olan kızlık zarı üzerinden kürtaja geçilebilir. Duhule uygun olan kızlık zarının bozulmaması mümkün. Kısacası bakiye hanımların kılık zarına zarar gelmeden de kürtaja yer verilebilir.

trabzon kürtaj

Kürtaj Sonrası Tehlikeli Durumlar

Trabzon kürtaj hekimleri hastalarına tüm riskleri ifade eder. Kürtajdan sonra oluşacak tüm durumlar belirtilir ve ne zaman doktora başvurmanız gerektiği gösterilir. Örneğin kürtajdan sonra ateşin 38’in ve üzerine çıkması halinde mutlaka hekime başvurmalısınız. Bunun haricinde;

 • Şiddetli kramp ağrılarının oluşması da ciddi bir sorundur.
 • Hızlı ve yoğun kanamalara karşı hekime başvurmalısınız.
 • Akıntıların sıklaşması ve kokulu olması halinde de hekime danışmalısınız.

Kürtaj İzin Belgeleri Nelerdir?

Yasalara bağlı olarak Trabzon kürtaj işlemlerinin gerçekleştiği açık durumda. Yukarıda da belirttiğimiz üzere 10 haftalık süreç dikkate alınır. Bu süreci aşan gebelikler için sağlık raporları talep edilir. Yani anne ve bebek sağlığını tehdit eden sorunlar sağlık raporları ile ispatlanır. Böylece 10 haftadan uzun olan gebeliğin tahliyesine geçilebilir.

İzin belgeleri reşit yaşta olmayanlar adına da geçerlidir. 18 yaşından küçük olanlar anne – babadan almış oldukları izin belgeleri dahilinde kürtaj olabilir. Bir de evli kadınlar için aynı durum geçerlidir. Bu sefer eşlerin imzalı onayları neticesinde kürtajın gerçekleşmesi söz konusudur. 18 yaşından büyük ve evli olmayanlar ise kendi rızalarına göre kürtaja başvurabilir.

Kürtaj Neden Yaptırılır?

Sadece gebeliğin sonlandırılması adına kürtaja yer verilmez. Genel anlamda kürtaj denilince akla bu gelmektedir. İstenmeyen gebeliğin son bulması adına Trabzon kürtaj’a başvurulduğu açık durumda. Devamında gelen nedenleri ise;

 • Düşüğe bağlı içeride kalan parçalar da kürtaj ile alınmaktadır.
 • Ölü gebelikler yine kürtaj yöntemleri ile sonlandırılır.
 • Boş gebelik için de kürtaj yöntemleri devreye girmektedir.

İlgili Konular:

Open chat