Van Kürtaj

Gebeliğin tıbbi olarak sonlandırılması için kürtaj işlemlerine yer verilmektedir. Tıbbi açıdan embriyonun rahimden çıkarılması esas alınır. Bunun için de ilaçlar ya da cerrahi işlemler devreye girmektedir. Van kürtaj işlemlerinde ilaçların;

 • Daha çok gebeliğin ilk haftasında göz önünde bulundurulur.
 • Doktor takibinde olacak şekilde ilaçla kürtaja yer verilir.
 • Kadınların piyasada mevcut olan kürtaj haplarından uzak durmaları gerekir.

Cerrahi Kürtaj Nasıl Gerçekleşir?

Van kürtaj yöntemleri 3 ayrı şekilde ele alınır. Örneğin kazım yöntemi bunlar arasında başı çekmiştir. Küretler ve kepçeler dahilinde kazıma işleminin gerçekleşmesi esas alınır. Bu sayede embriyonun rahimden kazınması ve tamamen alınması söz konusudur. Arkasından gelenler ise;

Vakumlu Kürtaj

En fazla 3 aylık hamilelik üzerinden vakumlu kürtajın gerçekleşmesi sağlanır. Kürtaj adına serviks yumuşatılır ve vajinadan vakumlu cihazların temini gerçekleşir. Bu yolla embriyonun süpürülmesi sağlanır. Vakumlu cihazlar eşliğinde rahim kalıntılarının da alınması söz konusudur.

Gebelik Tahliyesi

Cerrahi dilatasyon için de gebeliğin 15. haftası dikkate alınır. Bu sınıra bağlı olarak vakumlu cihazlardan işleme geçilir. Yine tıbbi cihazlar sayesinde serviks genişletilir ve rahim ağzı açılır. Kepçe ve vakum tipleri eşliğinde embriyonun tahliye edilmesi sağlanır.

blank

van kürtaj

Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Kürtaj olmak isteyenler hekime her türlü soruyu sorabilir. Van kürtaj işlemlerinin nasıl gerçekleştiği ya da ne kadar sürdüğü dikkate alınabilir. Bu yolla yöntemlerden tercihte bulunmanız mümkün olacaktır. Aynı zamanda lokal ya da genel anestezi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Neticesinde;

 • Vakumlu kürtaj işlemleri ortalama 10 dakika içerisinde son bulur.
 • Lokal anestezi ya da enjeksiyon sedasyonlar eşliğinde gebelik sonlandırılır.
 • Cerrahi dilatasyon için de ortalama süre 10 – 15 dakika kadardır.

Diğer Kürtaj Teknikleri Nelerdir?

Sadece gebeliğin sonlandırılması adına kürtaj yöntemlerine yer verilmiyor. Bunun haricinde birkaç nedene bağlı olarak kürtaj tekniklerine karar verilir. Örneğin kadın hastalıklarından kaynaklı olarak tedaviye geçilir. Bu gibi durumlarda probe kürtaj tekniğinin uygulanması söz konusudur.

Doğal düşük neticesinde rahimde kalıntılar oluşabilir. Kalıntıların temizlenmesi için de revizyone kürtaj tekniğine başvurulur. Son olarak kısırlık teşhisine yönelik ayrı bir kürtaj tekniği mevcut durumda. Bu sefer endometrial kürtaj üzerinden sorunun çözümüne yer verilmektedir.

Kürtaj İşlemi Nerede Gerçekleşir?

Van kürtaj işlemleri için lisanslı olan klinikleri seçmeniz faydalı olacaktır. Aynı şekilde ruhsatlı olan özel klinikler de göz önünde bulundurulmalıdır. İsteyenler direk olarak devlet hastanelerinden de randevu alabilir. Buna bağlı olarak muayene gerçekleşir ve kürtaj teknikleri arasından bir tanesi seçilir. Hastanelerde veya kliniklerden aranılan özellikler ise;

 • Modern tıbbi cihazları elinde bulunduran klinikler tercih edilmelidir.
 • Temizliğe önem veren hastaneler ya da klinikler arasından seçiminizi yapmalısınız.
 • Tam teşekküllü ve tavsiye edilen klinikler de ön plana çıkmıştır.

Direk referansları dikkate alarak hekim tercih bulunabilirsiniz. Bu yolla randevu alanlar muayene olacaktır. Nitekim muayene neticesinde kürtaj tekniklerine karar verilir ve uygulamalara geçilir.

Türkiye’de Kürtaj Yasası

Belli başlı yasalar üzerinden kürtaj işleminin ve sürelerinin ifade edildiği açık durumda. Van kürtaj işlemlerine başvurmak isteyenler de başta bu detayları göz önünde bulundurmak zorunda. Örneğin 10 haftalık süreci dikkate almalısınız. Yani 10 haftadan fazla olan gebelik süreci üzerinden kürtaja geçilmesi yasaklanmıştır.

18 yaşından küçük olanların anne – baba onayına bağlı olarak kürtaj olmaları sağlanır. 15 yaşından küçük olanlar için de çocuk istismarı dikkate alınır. Neticesinde yasal işlemlerin başlatılması söz konusudur.

Kürtaj İşleminin Riskleri Nelerdir?

Kürtajın riskleri arasında başı çeken enfeksiyon oluyor. Genelde de yüksek ateş ile kendini belli etmektedir. Van kürtaj kliniklerini ve uzmanlarını değerlendirenler hijyen şartlarını dikkate almalıdır. Çünkü hijyen olmayan yerlerden enfeksiyon kapılabilir. Bunun haricinde;

 • Kan nakline neden olacak aşırı kanamlar boy gösterebilir.
 • Cerrahi aletlerden dolayı rahimde hasar oluşabilir.
 • Rahim ağzında ki yaralanmalar da serviks genişletme sırasında meydana gelebilir.
blank

van kürtaj

Kürtajdan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Van kürtaj kliniğimizi arayarak kısa sürede randevu alabilirsiniz. Randevu dahilinde hekimlere her türlü soruyu sorabilirsiniz. Aldığınız cevaplar neticesinde kürtaja başvurabilirsiniz. Riskler ve kürtaj sonrası dikkate alınması gereken hususlar da ayrıca ifade edilir. Örnek vermek gerekirse;

 • Cinsel ilişkiden birkaç hafta kadar uzak durmanız gerekir.
 • Kürtajdan sonra tampon kullanmamanız tavsiye edilir.
 • Hijyenik pedler sayesinde enfeksiyonu önlemeniz mümkün olacaktır.

Kürtajdan hemen sonra duş almamalısınız. Ya da ayakta olacak şekilde sadece ılık su ile duş alınabilir. Bu etapta herhangi bir şampuan ya da duş jeli kullanmamaya özen göstermelisiniz. Yine kozmetikler içerisinde yer alan kimyasallar tehlikeli olacaktır. Yine enfeksiyona neden olduğu için havuzlardan ve denizlerden de uzak durmak gerekir. Bir süre yüzmemeli ve hijyene önem vermelisiniz. Böylece kürtaj risklerinin ortadan kalkması mümkün olacaktır. Beraberinde oluşacak hastalıkların da engellenmesi adına önlem almanız gerekir.

Kürtaj Sonrası Adet Dönemi

Kadınların merak ettiği hususlardan bir tanesi de van kürtaj operasyonu sonrası adet döngüsü oluyor. Kürtajdan hemen sonra hafif yapıda kanamalar boy gösterir. Kanamaların son bulması halinde adet görülebilir. Ortalama 3 – 6 hafta sonrasında adet görmeniz mümkün olacaktır. Eğer ki 6 hafta geçmesine rağmen adet görmezseniz, ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Adet söktürücü ilaçlar sayesinde sorun ortadan kaldırılabilir. Yine de birkaç ay kadar devam eden sorunlarına karşılık hekiminize başvurmanız gerekir.

İlgili Konular:

Randevu Al