Vajinismus cinsel fonksiyon bozukluklarının en sık görülenidir daha çok psikolojk kökenli olup istem dışı kasılmalar dolayısıyla cinsel ilişkiden çekinme, korkma, şiddetli ağrı oluşması endişesi taşıması anlamına gelmektedir.İlk kez cinsel birliktelik yaşayacak kadınlarda görülebileceği gibi aktif cinsel hayatı olan kadınlarda da görülebilmektedir.

Vajinismus tedavisi genel olarak uzun sürer veya tedavisi yoktur şeklinde yanlış bilinmektedir. Vajinismusu özel terapilerimizden bir kaç saat sonra dahi ilişkiye rahatlıkla girebilirsiniz.Vajinismus artık tabu değil çok rahatlıkla sohbet ortamında uzman jinekolog ve psikologlarımızla bir kaç seansla çözülebilir.

Cinsellik alanındaki olumsuz deneyimler vajinismusu destekliyor

Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus, vücudun psikolojik olarak düzenlenmiş bir savunma reaksiyonudur. Etkilenen kadınların çoğunluğu cinsellik alanında olumsuz deneyimler yaşamış veya bilinçsizce cinsellik reddetmiştir. İlk kez hamile kalma korkusu, seks yapma acısı, travmatik doğum,aynı zamanda cinsel istismar deneyimleri de tekrarlayan vajinal spazmların tetikleyicileri arasındadır.
Kaç kadının vajinismustan muzdarip olduğu bilinmemektedir. Uzmanlar, bildirilmeyen çok sayıda vaka olduğunu varsayıyor, çünkü etkilenen her kadın doktora gitmiyor.Birçok çift, penetrasyon olmadan yapabilecekleri cinsel ilişki için farklı alternatifler geliştirir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusun bir çok nedeni vardır çoğunlukla bilgisizlik, yetiştirilme tarzı, abartılmış ilk gece hikayelerinden ya da muhafazakar bir aile yapısından kaynaklanabilir.Bunların yanında; stres, fiziksel travma, vajinal mantar enfeksiyonları, eşler arası güven kaybı gibi durumlarda nedenleri arasındadır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri; cinsel birleşme anı geldiğinde istem dışı kasılma, korku ve panik hali, ilişkiye girememe durumlarıdır.Vajinismusu olan kadınlar, vajinaya bir şey sokulduğunda sıklıkla yanma veya acı veren bir ağrı rapor ederler.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus İçin Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Vajinismus ağrılıdır ve normal seks hayatını etkilenen kadınlar için neredeyse imkansız hale getirebilir.Vajinismusun kendi başına iyileşmesi veya kadının yardım almadan başa çıkmak için mekanizmalar geliştirmesi muhtemel değildir.Bu nedenle, ilk vakalar ortaya çıktığında, jinekoloğa hemen danışılmalıdır. Doktora gitmek, kadının yaşına veya cinsel tecrübesine bağlı olarak yapılmamalıdır.Vajinismus genç bir kız bireyin ilk cinsel deneyimlerinde fark ettiği gibi doğumdan sonra aniden vajinismus hastası bir kadında olabilir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.Cinsel terapiyle tedavi edilir.Hipnoz yöntemi kullanılarak cinsel hipnoterapi ile 1 günde çözüme kavuşabilmektedir.

Vajinismus Evlenmeden Önce Anlaşılır mı?

Vajinismus düzenli bir partneri ya da ilişkisi varsa evlenmeden önce ilişkiye girmek isteniyor fakat başarısız olunuyorsa vajinismus anlaşılabilir.

Vajinismus Türleri

Vajinismus iki tipe ayrılır;
Primer vajinismus : Vajinal birleşme asla sağlanamadığında ki durum.
Sekonder Vajinismus : Vajinal birleşme bir kez başarıldığında, ancak jinekolojik cerrahi, travma gibi faktörler nedeniyle mümkün olmadığı durumda.
Bazı kadınlarda menopozdan sonra vajinismus gelişebilir.Östrojen seviyeleri düştüğünde vajinal yağlama ve elastikiyet eksikliği ilişkiyi acı verici, stresli veya imkansız hale getirir. Bu, bazı kadınlarda vajinismusa neden olabilir.

Bizi dilediğiniz zaman çekinmeden arayabilir, whatsapp üzerinden yazabilir ya da buraya tıklayarak iletişim formu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
0553 846 48 29

 

Soru Sorabilirsiniz.


Randevu Al