Diyarbakır Kürtaj

Gebeliğin son bulması adına kürtaj yöntemleri devreye girmektedir. Halk arasında ‘bebek aldırma’ olarak ifade edilen kürtaj, birkaç yöntem eşliğinde gerçekleşir. Yöntemler gebeliğin durumuna ve anne adayının sağlığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Diyarbakır kürtaj üzerinden;

⦁ Başta gebelik alınması adına gerçekleşen bir işlemdir.
⦁ Düşüğe bağlı içeride kalan gebelik parçalarının da alınması söz konusudur.
⦁ Ölü ve boş gebeliklerin alınması için de devreye girmektedir.

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Diyarbakır kürtaj randevuları anında değerlendirmeye alınır ve muayene neticesinde harekete geçilir. Belirli şartlar dahilinde kürtaj yöntemlerinden faydalanmanıza izin verilir. Örneğin en başta 18 yaşından büyük olanlara uygulanması esas alınmıştır. Evli bayanlar eşlerinin izin belgeleri dahilinde kürtaj olabilir. Onaylama belgelerine bağlı olarak işlem uygulanır.

blank

Diyarbakır kürtaj

Evli olmayanlar ise kendi rızalarına bağlı olarak kürtaj olabilir. Farklı olarak reşit yaşta olmayanların anne – babalarından onay almaları beklenir. Hatta adli merciler de bu durumu değerlendirir. Son olarak gebelik süreci dikkate alınır. Şöyle ki;

⦁ 10 haftadan fazla olan gebeliklerin sonlandırılması yasaklanmıştır.
⦁ Bebekte ciddi bir sağlık sorunu varsa gebelik sonlandırılabilir.
⦁ Anne hayatının tehlikeye girmesi halinde de gebeliğe son verilmektedir.

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Muayene neticesinde Diyarbakır kürtaj kliniklerinin harekete geçtiği açık durumda. Bu şekilde kürtaj türleri arasında bir tanesi seçilir. Ve de muayeneye bağlı olarak aynı gün içerisinde kürtaj olmanız sağlanabilir. Başta yöntemleri sıralamak gerekirse;

-Kazıma Yöntemi; Adı üstünde embriyonun rahimden kazınması sağlanır. Bunun için de küretler ile kepçe temin edilmektedir. Geleneksel yöntemler arasında olduğu için tercih halindedir. Özellikle de biyolojik dokuların ya da kalıntıların alınması için sık sık kazıma yöntemine başvurulmaktadır.

-Vakumlu Kürtaj; Cerrahi kürtaj tekniği olarak vakumlu olana yer verilmekte. Tıbbi açıdan 3 aylık gebelik sınırına yer verilmiştir. Ancak bu durumda hamileliğin sona ermesi için vakum yöntemine başvurulur. Serviksin kürtaja hazır hale gelmesi halinde vakumlu plastik bir tüp eşliğinde harekete geçilir. Süpürge gibi embriyonun alınması sağlanır.

Cerrahi Gebelik Tahliyesi Nedir?

Bazı durumlarda Diyarbakır kürtaj tarafından cerrahi müdahalelere de yer verilmektedir. Örneğin kürtaj yöntemleri arasında ‘gebelik tahliyesi’ mevcut durumda. Farklı olarak gebeliğin 15. Haftasından sonra tercih edilmektedir. Yine vakumlu kürtaj ile benzer yanları bulunuyor. Örneğin kullanılan aletler aynıdır.

Farklı olarak serviksin hazırlanması halinde özel cihazlardan şişirme işlemine yer verilir. Serviksin şişmesi birkaç saat sürer ve rahmin kürtaja hazırlanması sağlanır. Rahim ağzının açılması halinde kepçeler ve vakum tüpü temin edilir. Bu yolla embriyonun alınması ortalama 10 – 15 dakika kadar sürer.

Diyarbakır Kürtaj Nerede Yaptırılır?

Hijyen koşullarına uygun olan kliniklere başvurmak gerekir. Diyarbakır kürtaj yerlerinin sayısı bir hayli fazla. İsteyenler özel hastane ya da klinik tercihinde bulunarak randevu alabilir. Belirlenen şartlara göre devlet hastaneleri de kürtaj işlemine yer vermektedir. Dikkate alınması gerekenler ise;

⦁ Tam teşekküllü olan hastanelerden ya da kliniklerden tercihte bulunmalısınız.
⦁ Hijyen şartlarına uygun, temiz merkezleri seçmeniz gerekir.
⦁ Son teknolojiye yer veren merkezler de ön plana çıkmıştır.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Klinikte ya da hastanede gerçekleşen her türlü müdahalenin az – çok riskleri bulunur. Yine Diyarbakır kürtaj işlemleri adına bu durum geçerlidir. Başta da riskler sıralanır ve bilgi sahibi olmanız sağlanır. Böylece kürtaj olmak istediğinize karar verebilir ve randevu alabilirsiniz. Örneğin en başta enfeksiyon riskinin bulunduğunu belirtmek gerek. Bunun için çoğu zaman antibiyotik takviyesine yer verilir.

Aşırı kanama sorunu da boy gösterebilir. Daha çok kürtajın tamamlanmaması halinde aşırı kanama meydana gelir. Bunun dışında cerrahi aletler rahimde hasara neden olabilir. Rahim ağzı yaralanmaları, alanında uzman olan hekimlerden kaynaklı olarak yaşanabiliyor.

Kürtaj Sonrasında Yapılması Gerekenler

Diyarbakır kürtaj klinikleri muayene neticesinde yöntemlerden birine karar verir. Hemen aynı gün içerisinde kürtajın gerçekleşmesi de sağlanabilir. Aynı gün taburcu olan hastalar için dikkate almaları gereken hususlar ifade edilir. Örneğin ilk gün duşa girmek sakıncalı olabilir. Özellikle de kimyasal ürünleri duş sırasında kullanmak zarar verebilir. Bunların haricinde;

⦁ Birkaç gün kadar cinsel ilişkiden uzak kalınması gereklidir.
⦁ Hijyenik pedler sayesinde kanamaya önlem alınabilir.
⦁ Havuzda ya da denizde yüzmekten kaçınmalısınız.

blank

Diyarbakır kürtaj operasyonu

Kürtaj Yaptırmak İsteyenlere Tavsiyeler

Kürtaj öncesinden referansları dikkate alarak hekim tercihinde bulunmanız faydalı olacaktır. Bu sayede uzmana her türlü soruyu sorabilir ve aklınıza takılanlara yanıt bulabilirsiniz. Danışma hizmetleri içinizi rahatlatır ve güven verir. Bunun haricinde önceden tüm risklerini öğrenerek ilerlemeniz faydalı olacaktır. Anesteziden yönteme kadar tüm detaylar doktorunuz tarafından ifade edilir.

Diyarbakır Kürtaj operasyonundan sonra ortalama 5 – 6 saat öncesine kadar sigara ve alkol kullanmamaya özen göstermelisiniz. Hatta anestezi alacak olanlar herhangi birşey yememelidir. Kürtaja geçmeden çantanızı hazırlamalısınız. Mesela hijyenik pedleri yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır. Böylece işlem sonrası önlemlerinizi alabilir ve günlük rutininize devam edebilirsiniz. Nitekim Diyarbakır  kürtaj sonrasında hastanede kalmanıza gerek yoktur.

Kürtaj Yasası Nedir?

1983 yılından bu yana kürtaja ilişkin belli başlı yasaklar getirilmiştir. Örneğin 10 haftasını doldurmayan kadınların kürtaj yaptırmasına izin verilir. 10 haftadan sonra ise annenin ya da bebeğin sağlık durumuna göre kürtaj gerçekleşebilir. Üstelik ciddi sağlık problemleri mevcut ise uzman hekimler devreye girer. Cerrahi müdaheleler neticesinde 10 haftadan sonra da kürtaja yer verilebilir.

İlgili Konular:

Randevu Al