İzmir Kürtaj

İzmir Kürtaj Operasyonu Halk arasında bebek aldırma olarak ifade edilen, rahim içerisinin temizlenmesi işlemleridir. Sadece gebeliğin tahliyesi için ele alınmaz. Mesela bazı kadın hastalıklarının çözümü için de rahim temizliğine yer verilir. Bunun için İzmir kürtaj klinikleri tarafından jinekolojik muayeneye yer verilir. Arkasından ise;

 • Gebeliğin sonlandırılmasını talep edenler için kürtaja karar verilir.
 • Düşükten kaynaklı rahimde kalan parçaların temizlenmesi sağlanabilir.
 • Rahim içerisinin temizlenmesi ile kadın hastalıkları da çözüme kavuşur.

Örneğin uzun süreli adet dönemlerine yönelik bu çözüm önerisi devreye girmektedir. Çok fazla adet gören kadınların da rahim içi temizliği yapılır. Böylece kadınsal hastalıkların son bulması sağlanır.

blank

izmir kürtaj

İzmir Kürtaj Nasıl Uygulanır?

İzmir kürtaj işlemlerinin tıbbi cihazlar eşliğinde gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmıyor. Bu sayede rahim içinde herhangi bir parçanın kalması engelleniyor. İşlemler daha hızlı bir şekilde sona eriyor. Cerrahi kürtaj hakkında;

-Serviks; Kürtaj uygulamalarında ilk önce serviksin yumuşatılmasına özen gösterilir. İlaçlar ya da iğneler eşliğinde yumuşatılan serviks üzerinden harekete geçilir. Kürtaja hazır hale gelen serviks üzerinden vakumlu cihazların temin edilmesi söz konusudur.

-Vakum; Vakumlu cihaza bağlı olarak tüpler eşliğinde kürtaja yer verilir. Süpürge görevi gören bu cihazlar eşliğinde embriyonun alınması sağlanır. Çekme işlemleri birkaç dakika içerisinde son bulur. Böylece istenmeyen gebeliğin sonlandırılması kısa sürer.

İzmir Kürtaj Merkezleri

Kürtaj için hijyen koşullarına önem veren merkezleri tercih etmeniz gerekir. İzmir kürtaj işlemleri için hastanelerden ya da özel kliniklerden randevu alınabilir. Yorumları dikkate alarak aralarından seçiminizi yapabilirsiniz. Örneğin uzman hekim önerilerine göz atılabilir. Beraberinde ise;

 • Steril ortamda kürtajın gerçekleşmesi önemlidir.
 • Son tıbbi cihazlara yer verilmesi de dikkate alınıyor.
 • Alanında uzman olan hekimlerden seçiminizi yapmalısınız.

Evde Kürtaj Yapılır Mı?

Uzun süredir piyasada satılan kürtaj haplarının ciddi zararlar doğurduğu açık durumda. Reçetesiz olarak temin edilen ilaçlar sağlığınızı tehlikeye sokar. Bu ilaçlardan dolayı yaşamını yitirenler dahi mevcuttur. Bu yüzden evde kürtaj uygulamalarına başvurmamanız gerekir. Doktor bilgisi ve gözetimi dahilinde işlemlere yer verilmelidir.

İzmir kürtaj merkezli sen tıbbi cihazlar eşliğinde işlemlere geçer. Anestezi sayesinde de herhangi bir acı hissetmeniz mümkün olmaz. Aksine evde uygulanan kürtaj teknikleri acı duymanıza neden olur. Hatta aşırı kanama sorunları da hayatınızı tehlikeye sokabilir. Bu gibi durumlarda enfeksiyon kapmanız da uzun sürmez.

Kürtaja Nasıl Karar Verilir?

Psikolojik olarak kendini hazırlayanlar İzmir kürtaj merkezlerinden seçimini yapabilir ve randevu alabilir. Karar verme aşamasında destek almanız faydalı olacaktır. Psikolojik destek sayesinde en doğru kararı verecek ve hayatınızı şekillendirebileceksiniz. Aynı zamanda kürtajdan önce;

 • Sağlık kuruluşu araştırmalarında bulunmanız önem arz ediyor.
 • Lisanslı olan kurumlardan yana seçiminizi yapmanız gerekir.
 • Hekime kürtaj tekniklerinden anesteziye kadar tüm detaylar sorulmalıdır.
blank

izmir kürtaj

Son olarak ultrason taramaları üzerinden karar verilebilir. Şöyle ki sadece kendi rızanıza bağlı olarak kürtaja geçilmez. Aynı zamanda anne ve bebek sağlığında meydana gelen komplikasyonlar neticesinde kürtaja karar verilmektedir.

Kürtaj Yasası Nedir?

Kürtaj yasasının 1983 yılından beri yürürlükte olduğunu belirtmek gerek. Gerek yaş gerekse gebelik haftasına ilişkin çeşitli yasalar devreye girmektedir. Örneğin ilk başta 10 haftalık yasal sınır dikkate alınır. İzmir kürtaj uygulamaları için gebeliğin 10 haftanın üzerinde olmaması gereklidir. Çünkü 10 haftanın üzerinde olan gebelikler yasa gereği sonlandırılamaz.

Bunun haricinde 18 yaşını doldurmamış olanlar için anne – baba onayına ihtiyaç duyulmaktadır. Hatta 18 yaşını dolduran ve evli olanlar için de eşden onay belgesi talep edilebilir. Bir de 15 yaş sınırı mevcut durumda. 15 yaşından küçük olan hamileler için de yasal işlemlere başvurulmaktadır. Çocuk istismarı adı altında yasal merciler devreye girmektedir.

Kürtajdan Sonra Oluşan Riskler

İzmir kürtaj neticesinde oluşması beklenen riskler hekimler tarafından ifade edilir. Örneğin eksik kürtajdan kaynaklı olarak enfeksiyon boy göstermektedir. Aynı zamanda cinsel yolla bulaşan mikroplar da enfeksiyona neden olmaktadır. Arkasından gelenler;

 • Aşırı kanamadan kaynaklı olarak kan nakline ihtiyaç duyulabilir.
 • Rahmin delinmesi gibi ciddi hasarlar meydana gelebilir.
 • Rahim ağzında oluşan yaralanmalar da sorun teşkil etmektedir.

Kürtaj Sonrası Önlemler Nelerdir?

Kürtaj olanlar aynı gün içerisinde duş almaktan uzak durmalıdır. Çünkü duş sırasında enfeksiyon kapmanız muhtemel. Özellikle de kimyasal içerden sabunlardan kaynaklı olarak ciddi sorun yaşanmaktadır. Bu yüzden aynı gün içerisinde duş almak yerine dinlemeniz daha doğru olacaktır.

Yine aynı gün ve birkaç güne kadar cinsel ilişkiden de uzak kalmalısınız. Çünkü cinsel yolla mikropların yayılması mümkün. Enfeksiyon riskine karşı olarak cinsel ilişki yaşamamanız gerekir. Bu dönemde tampon yerine led kullanılması tavsiye edilir. Hijyenik pedler sayesinde kendinizi daha rahat hissedersiniz. Son olarak işlemden sonra havuza ya da denize girmeniz yasaktır.

blank

Kürtaj İlaç Tedavileri

Antibiyotik takviyelerine başvurmanız gerekebilir. Genel olarak İzmir Kürtaj işlemlerinden önce ve sonra antibiyotik reçetelere yer verilmektedir. Çünkü enfeksiyonun giderilmesi ve iyileşme sürecinin hızlanması sağlanır. Tüm bunlar için düzenli olarak antibiyotiklerin tüketilmesi gereklidir. Bir de işlem sonrası için ağrı kesici önerilebilir. Hekim önerilerini dikkate alarak ilaç tedavilerine başvurmanız gerekir. Böylece;

Kürtaj sonrası oluşabilecek enfeksiyon sorunlarının önüne geçilebilir.
Başlarda ağır arkasından hafif olan ağrıların giderilmesi sağlanabilir.

İlgili Konular:

Randevu Al