Bursa Osmangazi Kürtaj

Bursa Osmangazi kürtaj yapılan yerler arasında en çok tercih edilen kliniğimiz de siz hastalarımıza en iyi koşullarda tedavi imkanı sunmaktayız.Kliniğimizde Jinekoloji uzmanı doktorlar eşliğinde ultrasonla muayene edilerek değerlendirme yapılır.Ultrasonla gebeliğin büyüklüğü ile rahim içersindeki yerleşimin tam olarak belirlenmesi gerekir.Ayrıca hastanın tıbbı öyküsünün
alınması ve sonrasında yapılacak işlemle bilgilendirilmesi gerekmektedir.Bu şekilde hastanın psikolojik olarak rahatlaması sağlanacaktır.

Bursa Osmangazi kürtaj

Bursa Osmangazi kürtaj

Kürtaj işlemi nasıl gerçekleşir ?

Kürtaj işlemi cerahi bir işlem olduğu için steril koşullarda uygulanması gerekir.Cerahi bir işlem olduğundan dolayı mutlaka anestezi gereklidir.Genel ve lokal anestezi ile de yapmak mümkündür.
Genel anestezi olmak şart değildir ancak çoğu merkezlerde genel aneztesi altında veya sedasyon altında yapılmaktadır yani hasta bayıltılarak Bursa Osmangazi kürtaj merkezinde kürtaj yapılmaktadır.Bu şekilde olmanın avantajı;
hasta konforu açısından iyidir hasta operasyon sırasında hiç bir ağrı hissetmiyecektir.Genel anestezi komplikasyonuna gelecek olursak eğer hasta işlem sırasında aç olmadığı takdirde mide içeriği ilaçların etkisiyle bulantıdan dolayı kusabilir ve bu
içerik solunum yollarına kaçabilir genel anestezi yapılacaksa aç gelinmesi gerekir.Lokal anestezi yapılan hastalarda bir miktar ağrı hissedilecektir.Bu ağrıyı azaltmak içinde işlemden 1 saat öncesinde sistemik etkili vücutda genel ağrıyı azaltacak ağrı kesici ilaç veya morfin verilebilinir.

Biz kürtaj için gelen hastalarımıza kürtaj öncesi ilaçlar uygulayabiliyoruz vajinaya bazı ilaçlar uygulayarak bu rahim ağzının yumuşamasını ve birazda açılmasını sağlıyor ayrıca cerahi ve dilatasyon işlemini kolaylaştırıyor.
Kürtaj için cerahi işlemi yaparken ilk önce rahim ağzını buji denilen metal çubuklarla açılması gerekiyor biz buna dilatasyon diyoruz.Bu dilatasyonu yaptıktan belli bir açıklığa geldikten sonra
rahimin içine plastik kanül sokuyoruz bu plastik kanülün bir ucunu aspiratöre takıyoruz ve gebelik içeriğini aspire ediyoruz.

Bursa Osmangazi kürtaj işlemi

Bursa Osmangazi kürtaj işlemi

Günümüzde bu aspirasyon yöntemi ile gebelik tahliyesini yapıyoruz.Eskiden metal küretler kullanılıyordu bu işlem ile yapıldığında daha çok kompliksayon meydana gelebiliyordu kanama oluşabiliyordu artık bunlar günümüzde kullanılmıyor.

İstenmeyen gebelikten kurtulma amacıyla yapılan kürtaj için yasal sınır son adet tarihinden itibaren 10 hafta ile sınırlıdır. Eğer gebelik tarihi belirtilen tarihi geçmişse yasal olarak kürtaj işlemi yapılamaz.
Ancak istenmeyen gebelik annenin hayatını tehlikeye atıyorsa süre gözetilmeksizin kürtaj işlemi yapılabilir. Bunun için resmi bir kurumdan en az iki doktor imzası bulunan resmi bir sağlık raporu alınması gerekmektedir.
Aksi durumda eğer doğumdan sonra bebğin yaşamını olumsuz etkileyecek büyük sorunlar varsa da gebelik süre gözetmeksizin sonlandırılabilir.Bahsedilen iki durumda da bu işlem tedavi edici kürtaj olarak tıbbı adıyla “Terapotik küretaj” olarak anılır.

Bursa Osmangazi kürtaj merkezimizde yapılan gebelik tahliyelerinde bilgilerinizin gizliliği yasal olan bir hakkınız olup bu işlemi yaptırdığınızdan siz istemedikten sonra kimsenin haberi olamaz.
Ayrıca T.C. Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğini buraya tıklayarak
ulaşabilirsiniz.

Kürtaj hakkında hastaların aradığı diğer soru ve konulara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bizi dilediğiniz zaman çekinmeden arayabilir, whatsapp üzerinden yazabilir ya da buraya tıklayarak iletişim formu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
0553 846 48 29

Randevu Al