menu close menu

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Günümüzde sıkça duymakta olduğumuz bir sorunda Kadınlarda İdrar Kaçırma hastalığıdır. Öncelikle buna ilişkin açıklamalarımızı okuyabilir sonrasında çözüm noktasında bizlere ulaşabilirsiniz. İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir? gibi bir soru soracak olursak, cevap olarak birçok nedene bağlı olarak meydana geldiğini, mesanede oluşan enfeksiyonların, vajinada oluşan enfeksiyonların, zorlu geçen doğumların, hormonsal değişimlerin ve diğer bir çok sebepten meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Bayanlarda İdrar Kaçırma Neden Kaynaklanır ? diyecek olursak da, idrar torbasının enfeksiyon kapması halinde torbanın sinirleri aşırı şekilde uyarılacağından idrar kaçırmaya neden olur cevabını vermekte hiçte yanlış bir ifade olmaz. Bunun yanı sıra gebelik durumu da idrar kaçırmaya neden olan hallerden bir tanesidir. Bebeğin idrar torbasına yaptığı baskı sebebiyle böyle bir sorun oluşabilir. Ancak bu durum geçicidir. Normal doğum yöntemiyle doğum yapan ve fazla sayıda çocuğa sahip olan bayanlarda bu olasılık dahada artmaktadır. Çünkü pelvik kasları olarak tabir ettiğimiz kaslar doğum esnasında zarar görebilir. Genelde idrar kaçırma şikâyetinin kadınlarda belli bir yaştan sonra başladığı görülmektedir. Hiç doğum yapmamış kadınlarda da yine aynı şekilde idrar kaçırmaya rastlanılabilir. Bu ise kronik kabızlık ve aşırı kilodan kaynaklı olmaktadır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Normal olarak yapılan bir doğum kadınlarda neden altına kaçırma riskini arttırır dediğinizi duyar gibiyim. Hemen cevaba geçecek olursam eğer, mesane bölgesinin sabit durmasını sağlayan kasların normal doğum esnasında yırtılması veya zarar görmesi kaçınılmazdır. Zira hapşırırken, öksürürken bile mesane aşağı doğru hareket etmektedir. Normal şartlarda mesanenin aşağı doğru fazlaca hareket etmesini alttan gelen destek kas dokusu engeller ve kişi idrar kaçırmaz. Ancak bu bölgedeki kasların normal doğum esnasında zarar görmesi, yırtılması gibi durumlar bu işleyişi bozacağından kişi doğum sonrası hapşırık, öksürük gibi durumlarda altına kaçırma riskiyle karşı karşıya gelebilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemlerini iki şekilde sıralayabiliriz. Bunlardan ilkini Cerrahi Dışı Yöntemler yani egzersiz yapmak olarak tabir edebiliriz. Hastaya kaslarını nasıl kontrol etmesi gerektiği gösterilir. Hastalar da kendi kaslarını gerektiği gibi kasmayı öğrenirler. Bir diğer yöntem ise Cerrahi Yöntemdir. Burada da İdrar kaçırma ameliyatının 2000’li yıllara gelene dek daha farklı yöntemlerle uygulandığını, ve uygulanan idrar kaçırma tedavi yöntemi çok iyi sonuçlar vermediğini söyleyerek başlayabiliriz. Ancak bu yıllardan sonra yapılan araştırmalarda asıl sebebinin pelvis tabanındaki kas dokusunun yetersizliği olduğu gözlemlenmiştir. Bu araştırmalardan sonra artık ameliyatların günübirlik olarak yapıldığını, ve lokal anestezi yöntemiyle yapılabildiğini söyleyebiliriz. Hastanede çok fazla yatmayı gerektirmeyen yöntem yüzde doksanlara varacak şekilde ciddi başarı oranıyla hastaların yüzünü güldürmektedir.

Kürtaj

Kürtaj

Kürtaj konusunda bilgilerinizin gizliliğini talep etmeniz yasal ...

more

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Tıbben Himenoplasti olarak tabir edilen halk arasında ...

more

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Günümüzde sıkça duymakta olduğumuz bir sorunda Kadınlarda ...

more
Telefon
Whatsapp